Soner Özcan

Kaligrafi | CKSM

1973 yılında İstanbul ' da doğup ilk, orta ve lise öğrenimini tamamlamanın ardından başladığı Dokuz Eylül Ünüversitesi Muhasebe Meslek Yüksek Okulundan 1993' de ve ardından Açık Öğretim Fakültesi İşletme bölümünden 2004 yılında mezun oldu.

  • Yazı hayatına 2012 yılında bireysel olarak Kaligrafi çalışmalarıyla başladı.
  • 2014 yılında İsmekte, Rümeysa ODABAŞ ve Dilek ULUDAĞ hocalardan Rik' a meşk etti.
  • 2015 yılında İsmek Bağlarbaşı İhtisas Merkezinde Erhan OLCAY hocadan kaligrafi dersleri almaya ve aynı tarihlerde Hattat Mustafa Cemil EFE hocanın özel atölyesinde Sülüs meşketmeye başladı.
  • 2016 yılında Uluslararası bir kaligrafi cemiyeti olan ( CLAS ) The Calligraphy and Lettering Arts Society' e üye oldu ve bu kuruluştan Formal İtalik Sertifikası aldı.
  • 2016 yılında Küçükçekmece Geleneksel Sanatlar Akademisinde, Kaligraf Erhan OLCAY 'dan kaligrafi dersleri almaya devam etti.
  • 2016 yılında Dünyaca ünlü Kaligraf Denis Brown ve 2017 de Ewan Clayton 'un Kaligrafi eğitimlerine katıldı.
  • Halen, Hattat Mustafa Cemil EFE hoca ile Üsküdar'daki atölyesinde Sülüs-Nesih meşklerine ve Kaligraf Erhan Olcay hoca ile de Küçükçekmece Geleneksel Sanatlar Akademisinde Kaligrafi ihtisasına devam etmekte.

2016, 2017 ve 2018 yıllarında Sefaköy Kültür Merkezi, Cennet Kültür Merkezi ve Yeni Camii Hünkar Kasrında Sanatın Çırak Hali ve Çerağ sergilerinde eserleri sergilendi. 2017 yılında bir eseri Cumhurbaşkanına hediye edildi.

Hat ve kaligrafi sanatlarını icra etmenin yanında logo tasarımları, geleneksel kağıt boyama, aharlama, deri kalemlik ve bambu kamış kalem yapımı ile de meşgul olan sanatçı, 2016 yılından itibaren Üsküdar'da bulunan Zembil Sanat'da, 2017 yılı itibariyle de Cennet Kültür Merkezi ve K.çekmece Belediyesi Bilgi Evleri'nde kaligrafi dersleri vermekte.

Evli ve dört çocuk babası olan Soner ÖZCAN  İstanbul'un Küçükçekmece ilçesinde oturmakta ve " Kalem Sanat " isimli şahsi atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Sosyal Medyada Paylasmak icin Platformunuzu seciniz.