Meryem Şahin

Ebru | CKSM

1990 yılında doğdu. İlk, orta ve lise tahsilinin ardından İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden 2011 yılında mezun oldu.

2011 yılında Uygulamalı Türk İslam Sanatları Kütüphanesinde Uğur Taşatan ile ebru eğitimine başladı. Buradaki eğitimine devam ederken, 2013 yılı itibariyle Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisinde Alparslan Babaoğlu danışmanlığında Uğur Taşatan gözetimindeki derslere katıldı. 2014 yılında Alparslan Babaoğlu’ndan ebru icazeti aldı.

2012-2015 yılları arasında Uygulamalı Türk İslam Sanatları Kütüphanesinde Şehnaz Özcan’dan tezhip dersi aldı.

Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen 8 Mart 2014/2015 Kadınlar Günü sergisinde, Geleneksel Sanatlar Akademisi’nin yılsonu sergilerinde ve 18 Nisan 2015 "Kâğıdın Halleri" sergisinde ve 11-26 Haziran İTO Yeni Cami Hünkâr Kasrı’nda düzenlenen "Ustaların Yolunda" sergisinde ebru eserleriyle yer aldı.

17. Devlet Türk Süsleme Sanatları Ebru Yarışmasında eseri sergilenmeye değer bulundu. Geleneksel Sanatlar Derneği’nin düzenlemiş olduğu Geleceğin Ustaların Yarışması’nda da eseri sergienmeye layık görüldü.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından 2017 yılında verilen Sanatçı Tanıtım kartını almaya hak kazandı. Geleneksel Sanatlar Derneği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı ile 2017 yılı içerisinde yürüttüğü Geleneksel Sanatlar ve Zanaatler Envanteri’nde(Marmara Bölgesi)  yer aldı.

Halen Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi ve Cennet Kültür Merkezi’nde Alparslan Babaoğlu ve Uğur Taşatan gözetiminde ebru dersleri vermekte olan Meryem Şahin Klasik Türk Ebru geleneğinde hocalarından feyz alarak çalışmalarına devam etmektedir.

Sosyal Medyada Paylasmak icin Platformunuzu seciniz.