M. Semih İrteş

Tezhip | Danışman

1952 Yılında İstanbul’da doğdu. Kalemişi çalışmalarına 1968 yılından beri devam etmektedir. Bu sanatı babası Sabri İRTEŞ’ ten öğrenmiştir. 1973-1980 Yıllarında  Ord. Prof. Dr. Süheyl ÜNVER’ in Cerrahpaşa Tıp Tarihi kürsüsünde Tezhip çalışmalarına katılmış ve icazet almıştır. İDMMA Mimarlık Fakültesi mezunu olan sanatçının kalemişi restorasyon çalışmaları Topkapı  Sarayında 1970’ ten günümüze kadar devam etmektedir.

 

1978 Yılından  beri Topkapı  Sarayı Müzesi  nakışhanesinde  Türk Tezyini Sanatları Öğretim görevlisidir. 1991 Yılında Mamure ÖZ ile Sema Nakışhanesi-ni kurmuştur. 1981- 83  Mimar Sinan Üniversitesi Geleneksel Sanatlar bölümü kalemişi

öğretim görevlisidir.2003-2007 Konya Selçuk Üniversitesi  Güzel Sanatlar Fakültesi geleneksel sanatlar bölümü kalemişi öğretim görevlisidir.

Sanatçı bu güne kadar birçok caminin kalemişi restorasyonunu ve yeni tezyini uygulamalar yapmıştır. Yurt dışında çalışmalarından Aşkabat Ertuğrul Gazi Cami, Tokyo Cami , Berlin Şehitlik Cami, Grozny Hacı Kadirov Cami bunlardan bazılarıdır.

2008 yılında Üsküdar Valide-i Atik Külliyesi Tekke Binası’nda Nakkaş Tezyini Sanatlar Merkezini kurmuş faaliyetlerini buradan devam ettirmektedir.

1974 yılından itibaren sanatçı yurtiçi ve yurtdışında birçok  sergiye katılmıştır.

Sanatçı Türk-İslam Tezyini  Sanatları ile ilgili araştırmalar yapmaktadır.

Sosyal Medyada Paylasmak icin Platformunuzu seciniz.