İslam Seçen

Cilt | Danışman

17- 7-1936 yılında Kosova-Priştina’da doğan İslam SEÇEN,ilk ve orta öğrenimini burada tamamlamıştır. PEC(İpek) şehrinde bulunan, bölgenin Güzel Sanatlar Akademisi’ ne birincilikle girmiştir.Üç yıl resim ve heykeltraş bölümünde öğrenimine devam etmiştir. Priştina’daki öğrencilik yıllarında profesyonel futbolcu olan Seçen, Yugoslavya Millî takımında oynamıştır.

1957 tarihinde ailesinin kararıyla İstanbul’a göç eden Seçen; İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’ne devam  ederek,1961 tarihinde akademinin Yüksek Dekoratif Sanatlar Bölümü, Yüksek Kısmından mezun olmuştur. Akademi’de zamanın kıymetli hocalarında yetişen İslam Seçen, Necmeddin Okyay, Sacid Okyay’dan klasik cilt, Emin Barın’dan  batı klasik cilt ve yazı derslerini almıştır.

1961’de Kültür Bakanlığı’nın kararıyla, Süleymaniye Kütüphanesi’nde Cilt ve Patoloji servisini kurmuştur. 27 yıl bu serviste 17 kişilik ekibiyle,kültür mirasımız olan binlerce yazma eseri restore ederek hayata kavuşturmuştur. Özellikle paha biçilmez en nadide eserleri restore ederek gelecek nesillere aktarılmasını sağlamıştır. İslam Seçen sadece yurtiçinde değil ,yurtdışında da restorasyon çalışmaları yapmıştır. 1970’te Portekiz’in Lizbon şehrindeki Gülbenkian

müzesine davet edilen Seçen, buradaki yazma eserleri incelemiş daha sonra memuriyetinin izin verdiği sürelerde gidip gelerek 32 yılda ,Gülbenkian koleksiyonunda bulunan  yazma eserleri restore etmiştir.

 İslam Seçen, kütüphane ve yurtdışı çalışmaları yanı sıra 1966’dan itibaren Klasik Cilt Sanatını  öğretmek için çeşitli kurumlarda hocalık yapmıştır. 1966-1968 yıllarında Eyüp Ortaokulunda resim ve el sanatları dersleri vermiştir. 1977 yılından itibaren ise Mimar Sinan Üniversitesi , Geleneksel El Sanatları Bölümünde Klasik Cilt dersleri vermiştir.Halen Mimar Sinan Üniversitesi , Geleneksel Türk Sanatları Bölümü, Cilt Ana Sanat Dalında, cilt sanatını gelecek nesillere aktarmaktadır.

Pek çok sergi,seminer, konferans ve sempozyuma katılan Seçen, yurtdışında bu sanatla ülkemizi temsil etmiştir. Birçok ödül ve plakete layık görülen İslam Seçen’e 2012 tarihinde Gümüş Lale Ödülü   takdim edilmiştir.Yine 2012 Kültür ve Sanat Büyük Ödülü kendisine takdim edilmiştir.

İslam Seçen,sanat hayatına Çemberlitaş’ta  Emin Barın Cilt ve Kağıt Restorasyonu  Atölyesi  isimli atölyesinde devam etmektedir.

Sosyal Medyada Paylasmak icin Platformunuzu seciniz.