Hülya Korkmaz

Bilimsel Bitki Resmi

1982’de Burdur'da doğan Korkmaz, ilk ve orta eğitimini Burdur, lise eğitimini Isparta AÖL’de , lisans eğitimini SDÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nden 2005 yılında bölüm 2.si olarak tamamladı.

Üniversite eğitimi süresince, bilimsel illüstrasyon üzerine resimler yaptı ve biyoloji kongrelerinde bilimsel illüstrasyon konulu kişisel sergiler açtı. Bu alanda yaptığı bazı illüstrasyonlar, S.D.Ü Ziraat Fakültesi Böcek Müzesi arşivinde yer almaktadır.

Ulusal ve uluslararası birçok sergiye  katılan sanatçı, 2004’de Türkiye tarihinin ilk biyolojik illüstrasyon sergisi olan “1.Bilimsel Biyolojik İllüstrasyon"konulu kişisel sergisini, Çukurova Üniversitesi 17. Ulusal Biyoloji Kongresi’nde Adana’da açmıştır. Takip eden yıllarda, biyoloji kongrelerinde, sempozyumlarda ve projelerde Bilimsel Biyolojik İllüstrasyon ve Botanik İllüstrasyonu konusunda kişisel ve karma sergilerde yer almıştır.

2004- 2005 yılları arasında ANG Vakfı tarafından düzenlenen, İngiltere Kew Kraliyet Botanik Bahçesi bitki ressamlarından Christabel King'in eğitmenliğindeki bitki illüstrasyonu kurslarına katıldı. Aldığı eğitimlerden sonra tam zamanlı Bitki Ressamı olarak çalışmaya başladı.

2006 ve 2009 yılları arasında, Kuzey Doğa Derneği’nin yürüttüğü, Kars-Iğdır Doğal Zenginlik Projesinin “Anadolu’daki İlk Bitki İllüstrasyonu” kurslarında eğitmenlik yaptı.

2004 yılında öğrencilik yıllarında yayımlanan “Bilimsel Biyolojik İllüstrasyon” adlı kitabı da bulunan Korkmaz’ın uluslararası ödülleri;

- 2009 yılında Edinburgh’ta düzenlenen“BISCOT” adındaki uluslararası Bilimsel Bitki Resim yarışmasında “Silver” madalya

- 2010 yılında İngiltere’de London Royal Horticultural Society (RHS) nin düzenlediği uluslararası Bilimsel Bitki Resim yarışmasında "Siver Gilt" madalya

- 2010 yılında İtalya Lucca’da , “Murabilia Botalia Exhbition” adında uluslararası Bilimsel Bitki Resim yarışmasında "Siver Gilt" madalya

 “Türkiye'nin soğanlı Bitkileri”, “NGBB'nin Doğal Bitkileri”, “Şili Orman Bitkileri Kitap Projesi”,  “İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş’nin  İstanbul’un ağaçları” başta olmak üzere birçok  projede bitki ressamı olarak yer alan sanatçının, Bilimsel Biyolojik İllüstrasyon konusunda canlı ve herbaryum (kuru) örneklerinden yaptığı teknik çizimleri, yurt içi ve yurt dışı birçok hakemli dergide yayımlanmıştır.

 

2011’de Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Grafik Tasarım Bölümü’nde başladığı, “Bilimsel Biyolojik İllüstrasyonların Grafik Değerlendirmeleri” konusundaki Tezli Yüksek Lisans eğitimini, 2013’te Yrd. Doç. Dr. Savaş Çevik danışmanlığında tamamlamıştır.

 

2015’te NGBB’de düzenlenen, koniferler konusunda uzman Kew Garden ressamlarından Aljos Farjon’un Teknik Ağaç çizimi eğitimine katılmıştır.

 

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayesindeki Resimli Türkiye Florası Projesi 1. Cilt sanat editörlüğü, Z Dergisi “Bitki Ressamlığı” tema editörlüğü yapmıştır.

 

2006 yılından bu zamana farklı sanat atölyeleri de dahil, Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi, İstanbul Klasik Sanatlar Merkezi, İSMEK gibi kurumlarda Bilimsel Bitki Resmi konusunda kısa ve uzun süreli eğitimler vermiş olup, halihazırda ders ve proje çalışmalarını Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi, Klasik Türk Sanatları Vakfı ve kişisel atölyesinde sürdürmektedir.

Sosyal Medyada Paylasmak icin Platformunuzu seciniz.