Ersin Yıldızhan

İnce Kağıt Oymacılığı

 

1967 İstanbul doğumlu olan Ersin Yıldızhan 1997 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deontoloji ve Tıp Tarihi Anabilim Dalı Ord.Prof.A.Süheyl Ünver Nakışhanesi’nde Klasik Türk Sanatları eğitimine başlamış 2001 yılında Tezhip icazetini almıştır.  2006 yılına kadar bu atölyenin tezhip grubunda çalışmalarını sürdürmüş ayrıca 2004 yılından itibaren TBMM Genel Sekreterliği Milli Saraylar Daire Başkanlığı Geleneksel Türk Sanatları Eğitim Merkezi Katı’ atölyesinde Dürdane Ünver ve Müjgan Başköylü’nün verdiği Katı’ derslerine devam etmiştir. 2007 yılında bu kurumdan mezun olmuş, 2010-2013 yılları arasında Dürdane Ünver’in yardımcısı olarak Mim Sanat Akademisi’nde Katı’ eğitmenliği yapmıştır.

 

Geleceğin Ustaları Geleneksel Sanatlar Yarışmasında iki kez jüri üyeliği ve 2016 ve 2017 Yılı Kültür Bakanlığı Sanatçı Tanıtım Kartı Seçici Kurul Üyesi olarak görev alan sanatçı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından yayımlanan “İstanbul’un 100 Geleneksel Sanatçısı” kitabında yer almasının yanı sıra birçok sergiye katılmış, çeşitli kitap ve kataloglarda eserleri yayımlanmıştır. 2018 Yılında gerçekleştirilen Yeditepe Bienali’ne, geleneksel sunum tekniklerinden farklı olarak yüzey düzenlemesi yaptığı 3 parçalık “ ŞEHRAYİN” isimli katı’ eseriyle katılmıştır.

 

Halen, Küçükçekmece Belediyesi Geleneksel Sanatlar Akademisi’nde 2013 yılında başladığı katı’ eğitmen-hocalık görevini sürdürmektedir.

Sosyal Medyada Paylasmak icin Platformunuzu seciniz.