Emine Navruz

Minyatür

1981 Konya doğumlu olan Emine NAVRUZ , Süleyman Demirel Üniversitesi;Turizm Rehberlik bölümünden mezun oldu.Sanat hayatına 2002 yılında Hatice AKSU’ dan Klasik Tezhip dersleri alarak başladı. 2010 yılına kadar Bağlarbaşı İhtisas Merkezi’nde eğitimini sürdürdü.

 

2008 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının Topkapı Sarayı bünyesinde açmış olduğu Tezyini Sanatlar Atölyesinde,  sahasında uzman Semih İRTEŞ,Mamure ÖZ,Sevim KAYAOĞLU, Serap BOSTANCI gibi hocalardan eğitim almaya devam etti. Saraydaki eğitimini tamamlayan Emine NAVRUZ, daha sonrasında 2 yıl boyunca Savaş ÇEVİK hocadan Temel Sanat Eğitimi aldı.

2011 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü icra dalı Tezhip olan “Sanatçı Tanıtma Kartı” almayı hak kazandı. Yine 2011 yılında Milli Saraylara bağlı Yıldız Sarayı, Şale Köşkü Eğitim Birimi’ nde Minyatür Sanatçısı Taner ALAKUŞ ve Raif AYDIN ‘dan minyatür dersleri almaya başladı.

 

2012 yılında Bağlarbaşı İhtisas Merkezi’ nde Minyatür alanında eğitimini  sürdürmeye devam etti. 2015 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı 18. Devlet Türk Süsleme Sanatları Yarışmasında Nâme-i İstanbul adlı eseri ile Minyatür Ödülü almıştır. Halen Taner ALAKUŞ’ la Minyatür çalışmalarına büyük bir zevkle ve ilgi ile devam etmekte olan sanatçı, Şefkat Koleji’ nde Tezhip, Küçükçekmece Geleneksel Sanat Akademisi’ nde Minyatür dersleri vermektedir. Sanatçının eserleri birçok karma sergide sergilenmiştir.

Sosyal Medyada Paylasmak icin Platformunuzu seciniz.