Davut Bektaş

Hat | Danışman

GSA Hat Danışmanı

1963 yılında Adana’nın Feke ilçesine bağlı Akoluk köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, orta ve liseyi Adana İmam-Hatip Lisesi’nde tamamladı. 1992’de İstanbul Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.  İstanbul Barosu’nda avukat olarak kayıtlıdır.

Lise yıllarında Hat sanatını tanıdı ve öğrenmeye karar verdi. 1981 yılı sonlarında yüksek tahsil vesilesiyle İstanbul’a geldi. Merhum Hattat Yusuf Ergün(Erzincani)’den kısa bir süre Sülüs, ve 1982’den itibaren de Hattat Hasan Çelebi’den Sülüs, Nesih ve Rik’a meşkederek 1994’de icazet aldı.

Eski üstadların özellikle de Sami Efendi ve Hamid Bey’in eserlerini inceleyerek ve günümüz hattatlarından da faydalanarak çalışmalarını Celi Sülüs üzerinde yoğunlaştırdı. Hattını geliştirmesinde, Üstad Mustafa Uğur Derman Bey’in birer nüshasını verdiği Sami Efendi’nin Yeni Camii Sebili yazıları ve Şevki Efendi’nin Elif Kasidesi’nin ayrı bir yeri ve önemi vardır. Ayrıca 2002’den itibaren rahmetli Prof.Dr.Ali Alparslan`dan vefatına kadar Talik ve Divani meşk etmiştir.

Halen,  Fatih Sultam Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde öğretim görevlisidir. Hat sanatı ile fiilen uğraşmanın   yanında  yurt  içi  ve  uluslararası  çeşitli  Hat  yarışmalarında  jüri  üyeliği yapmaktadır.

Sosyal Medyada Paylasmak icin Platformunuzu seciniz.