Ahmet Koçak

Hat (Sülüs)

Elazığ’da doğdu. 1973 Elazığ İmam Hatip Lisesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünü bitirdi.

Çeşitli Endüstriyel Tasarım ödülleri aldı;Çanakkale Seramik (vitrifiye),Beymen Academia (Mobilya) 10 sene çeşitli kurumlarda Tasarımcı olarak çalıştı. Yerli tramvay aracı ve şehir mobilyaları tasarımları yaptı.

2001’de Davud BEKTAŞ dan Sülüs Nesih,  Prof Dr Ali ALPARSLAN dan Taliq derslerine başladı. 2006’da Ali Alparslan Hoca vefat edince bir süre Tahsin Kurt’un derslerine devam etti.

2007’de Davud BEKTAŞ ve Hasan ÇELEBİ Hocalardan Sülüs Nesih İcazeti aldı. 2009- 2011 arası 3 sene Davud Bektaş’ın Süleymaniye Kütüphanesi’nde asistanlığını yaptı. Medine, Dubai, Doha, Cezayir, İstanbul

ve Ankara’da çeşitli karma sergilere katıldı.“Dubai buluşması” 2009 Çeşitli ülkelerden 30 Sanatçı tarafından yazılan Ramazan Mushaf’ı yazımına iştirak etti,Medine Mushaf Buluşması 2010’a katıldı. Cezayir Uluslararası Arap Hat Sanatı Festivali 2013’e katıldı.

Hat Sanatını incelediğinde almış olduğu modern tasarım ve sanat eğitimi’nin iz düşümünü  geçmiş hat  sanatı eserlerinde görerek bu alanda çalışmaya başlamıştır. Hat Sanatını modern bir sanat olarak telakki etmekte ve zaten bu yüzden Hat Sanatı’yla meşgul olmaktadır. Kadim Hattatların yolunu devam ettirmeye çalışarak, yazılarını “kalıpsız” olarak yazmaktadır. (girift yazılar hariç)

2009 yılından itibaren sadece Hat sanatıyla meşgul olmaya başlamıştır.Çalışmalarını Fatih de özel yazıhanesinde sürdürmektedir.Evli ve üç çocuk babasıdır.

 

Sosyal Medyada Paylasmak icin Platformunuzu seciniz.