El-CEZERİ KİMDİR?

2018-12-19

El-Cezerî Kimdir ?

Diyarbakır (Amid) yöresinde Artuklular döneminde 1200 yılı dolaylarında yaşamış bir mühendistir. Günümüzde Cezeri, tüm ortaçağın en önemli mühendisi olarak kabul edilmektedir. 
Sibernetiğin ilk adımlarını attığı ve ilk robotu yapıp çalıştırdığı kabul edilen Ebû’l İz El Cezeri'nin Leonardo da Vinci'ye ilham kaynağı olduğu düşünülür. Kitabındaki tüm şekilleri kendisi çizmiş ve renklendirmiştir. Sadece bir mühendis değil aynı zamanda teknikle sanatı birleştiren bir dâhidir. 
Makinelerinin önemli bir kısmını Kitab-ül Hiyel olarak bilinen eserinde toplamıştır. Fizikçi ve mekanikçi Bediuzzaman El Cezeri'nin diğer bir eseri de Diyarbakır Ulu Camii'nin ünlü Güneş Saat’idir.

FİL SU SAATİ: 
Cezeri'nin en ünlü aracıdır; bir fil şeklindedir. Filin ortasında oturan adamın kalemi yarım saatte 7,5 dereceye gelince yukarıda bulunan bir kuş öter. Balkonda oturan adam sağ tarafındaki şahinin gagasından elini kaldırır, sol elini sol tarafındaki
şahinin gagası üstüne koyar. Sağındaki şahinin gagasından, sağdaki yılanın ağzına bir top düşer, yılan topu filin sağ omzundaki vazoya bırakır, filin seyisi balta ile filin başına hamlede bulunur, sopalı sol elini kaldırır ve filin başına vurur. Top filin göğsünden çıkar, karnında asılı bir çan üze¬rine düşerek ses çıkarır, böylece yarım saatin geçtiği anlaşılır.

DİPNOT: Büyük dahi Cezeri’nin olağanüstü makinelerinin yer alacağı “Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi”İstanbul Cezeri Müzesi’nin girişimiyle 2019’da Uniq Expo’da ziyaretçilere sunulacak.Sosyal Medyada Paylasmak icin Platformunuzu seciniz.