Sanata Kadın İmzası

USTA KADIN SANATÇILAR BULUŞMASI

 “ SANATA KADIN İMZASI

PANEL VE SERGİSİ

 

AÇILIŞ: 08 MART 2019

SAAT: 16.00

 

 

 (MEHMET AKİF ERSOY SANAT MERKEZİ) 

 

“Sanata Kadın İmzası” sergi ve panel projesinde usta ve genç kadın sanatçıların eserleri Pendik Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Sanat Merkezi’nde 08 Mart Dünya Kadınlar gününde kapılarını sanatseverlere  açıyor.

 

Küratörlüğünü Hakan Dağlı’nın, Sanat Danışmanlığını Prof. Dr. F. Çiçek Derman’ın, Koordinatörlüğünü Ayşe Nur Menekşe Çalıkçı’nın yaptığı projede, usta kadın sanatkarlar ilk defa bu kadar geniş kapsamda bir araya gelerek serginin hayata geçmesini sağladılar.

 

Nakkaşhanelerde usta, kalfa ve çırak sanatkarların bir arada çalışarak eser verdikleri büyük atölyeler vardı. Tanzimat sonrası, 1851 yılında Rüşdiye ve 1870 ‘de Darü’l- muallimât (Kız Öğretmen Okulu) gibi yüksek eğitim veren kız mekteplerinin açılmasıyla resim, daha sonra da Süleymaniye’deki Nümune-i İnas Mektebi’nde resim, nakış ve müzik alanlarında kız öğrenciler yetiştirilmeye başlanmıştır. 1914 yılında açılan İnas Sanayi-i Nefîse Mektebi de ( Kız Güzel Sanatlar Okulu) sanat alanında yeni isimlerin duyulmasını sağlayan öğretim müesseselerinden biridir. 1936 yılında Güzel Sanatlar Akademisi’nde Türk Tezyînî Sanatlar Şubesi’nin açılmasından sonra da kız öğrenci yetiştirilmeye başladı.

 

Sergiye Hat, Tezhip, Minyatür, Ebru, Çini, Cilt ve Katı’ sanat branşlarından 54 sanatçı birer adet eseri ile dahil olmuştur. Usta ve genç sanatçıların eserlerinden oluşan sergide kadının iç dünyası ile bağlantılı zarif eserleri görmekteyiz. Usta kadın sanatçılar buluşması niteliğindeki “Sanata Kadın İmzası” projesiyle sanat tarihinde kadın sanatçıların çok kısa bir sürede elde ettikleri muazzam başarıyı belgelemektedir. Sergi eserlerinde sanatın kâidelerini bilerek ve sanatçıların kendi iç dünyası ile bağlantılı olarak icra edildiğini görülmektedir.

 

Sanat ve Kadın

 

Sanata Kadın  projesinin panel programında panelistler, ‘’Sanat ve Kadın’’ teması üzerine söyleşi gerçekleştirdiler. Sanatımızda kadınların günümüze kadar göstermiş oldukları kat ettikleri ivme, ilk kadın sanatkarlarımızdan ''Rikkat Kunt'' hanımın sanatı ve kimliği konusundaki detayları izleyicilerle paylaşacaklardır.

 

Sergide, Ayşegül Devecier, Arzu Tozlu, Ayten Tiryaki, Berna Karabulut, Berrin Çakin Güç, Betül Bilgin, Betül Oral, Cahide Keskiner, Cemile Baybura, Çiçek Derman, Deniz Öktem Bektaş, Dilek Kayır, Dilek Yerlikaya, Dürdane Ünver, Ebru Karahan Dalbaş, Elif Fişek Öztürk, Emel Türkmen, Emine Navruz, Ersin Yıldızhan, Esra Karaduman, Esra Ünal, Fatma Özçay, Fatma Şan, Firdevs Bakkal, Füsun Karagöz, Gülen Kesova, Gülnihal Küpeli, Gülnur Duran, Gülsüm Gügercin, Halenur Bakkal, Hanife Alpaydın, İnci Ayan Birol, Kadriye Bayraktar, Latife Aktan, Mamure Öz, Maryam Norouzi, Mebruke Tuncel, Melek Antel, Melike Kazaz, Mihriban Beyza Kaya, Münevver Üçer, Nazan Ilgaz, Nihal Tezcan, Nihal Türe, Nuria Garcia Masip, Oya Kızıldağ Atila, Rikkat Kunt, Safiye Morçay, Seher Aşıcı, Selcen Belgin Balıkçı, Semiha Beylihan, Sevgi İrteş, Şehnaz Biçer Özcan, Ülker Erke'nin çalışmaları yer alıyor.

 

Pendik Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Güncel Bellek sergisi 21 Mart tarihine kadar Pendik Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi Sanat Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sunulacaktır.Sosyal Medyada Paylasmak icin Platformunuzu seciniz.